Marijana Oros
Маријана Орос, родена и живее во Нови Сад, е репрезентативец на Србија во сениорска категорија. Потекнува од кугларска фамилија (нејзината мајка била кугларка), а првите почетоци со куглањето се во 2003. Од 2005 година па се до денес е лојална на својот кугларски клуб „Раднички“ од Нови Сад и веќе 13 години не ја има променето клупската средина.


Настапувала за својата репрезентација на СП во Детенхајм, Германија во 2017 година каде што екипно се пласирале на 5 место губејќи во 1/4 финале од Германија.
Поединечно, на СП во Клуж, Романија во 2018 годин
а, во тандем микс заедно со Радован Влаков изгубиле во 1/4 финале губејќи од првакот на тоа натпреварување.

Екипно со својот клуб во Србија се на 3-то место во Супер лигата, а во дисциплината тандем микс заедно со Дијана Кормањош се актуелни државни прваци за 2018 година.
Има повеќе од 10 вредни државни остварувања на домашните натпреварувања.

Популарни постови

ПАРТНЕРИ

ПАРТНЕРИ
Општина Битола

Општина Новаци

Општина Могила

к.к. „Хераклеа“ - Битола

Пребарувај по клучен збор